AKS COOLİNG KURUTMA MAKİNALARI

– HER TÜRLÜ AMACA UYGUN KURUTMA VE NEM ALMA MAKİNALARI

Aks cooling kurutucuları teknolojik ekipmanlar ile geliştirilmiş ve çok geniş kullanım alanlarına sahip, komplike yapısıyla endüstrinin hizmetine sunulmuştur.

Cihazlarımız, halı, çamaşır, gıda ürünleri, depolar, inşaat sektöründe, kapalı otel ve yüzme havuzlarında, kereste, kâğıt, nem oranı yüksek depolar, tekstil ürünleri ve yaşam alanları kurutma ve şartlandırılmış ortam hazırlamada kullanılmaktadır.

– AKSCOOLİNG KURUTMA NEM ALMA MAKİNESİYLE EN İYİ PERFORMANS NASIL ALINIR

Halı, kilim, çamaşır, mamül, yarı mamül kurutmalarında kurutma odası kurutma kabini, kurutma fırını, kurutma konteyneri, kurutma deposu yapımında ideal şekilde olması için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir.

Örneğin; ortam dar ve uzun olmamalı mümkün olduğunca kareye yakın dikdörtgen şeklinde olmalı, tavan yüksekliği mümkün olduğunca alçak, askı boylarından halıyı aşabilecek yükseklikte olmalı. Halıların asılacağı askılar halıların katlandığı zaman arasında boşluk kalacak şekilde olmalı, yapılacak yerin duvar yer tavan kapıda dahil olmak üzere ısı izoleli olmalı. Kullanılacak izolasyon malzemesi en az 4 cm kalınlıkta ve yüksek yoğunluklu sıkıştırılmış poliüretan köpük plaka olmalı. Kurutma odası hava sızdırmaz olmalı. Dış ortamın nemli ve soğuk havası kurutma odasıyla hiçbir teması olmamalıdır. Kurutma odasına dışarıdan girecek olan nemli hava hem kurutma süresini uzatır hem de tam kuruma sağlanamaz ve fazladan enerji sarfiyatına sebep olur. Askılar yapılırken başta ve sonda en az 30 cm boşluk olmalı. Çünkü askcooling kurutma nem toplama makinesinde kurutulmuş olan hava halıların arasından geçerek en dipteki boşluğa ulaşması gerekir ki hızlı, çabuk ve en kısa sürede kurutma sağlanmış olsun.

– GENİŞ KAPASİTE SEÇENEKLERİ MEVCUTTUR.

Genel amaçlı kurutmada, AKS H200AKS H300AKS H400 ve AKS H500 olmak üzere 4 standart çeşit ve bu ürünlerin kurutulacak ortamın dışında istenmesi halinde, AKS HK200,AKS HK300AKS HK400 ve AKS HK500 kanallı tip modellerimiz bulunmaktadır.

Standart tip kurutucular taşınabilir cihazlardır. Rahatlıkla bir yerden başka bir yere taşınıp kullanılabilir.

Standart kanallı modellerimiz ise en iyi ve homojen kurutma ortamı sağlamak için dizayn edilmiş konumlandığı yerde sabit kalan, hava kanalları bağlanarak en uzak nokta ile diğer noktaların aynı anda ve performansta kurutma yapabilen sisteme sahiptir. Bu cihazlar montajı yapılan yerden sökülemezler. Çünkü oda içerisindeki hava kanalları bu cihaza bağlanmaktadır. Yatırım maliyeti diğer taşınabilen modellere göre daha yüksektir, ancak daha verimlidir.

Bu standart modellerin dışında istenilen kapasite ve özelliklerde cihaz üretimlerimiz mevcuttur.

Aks cooling kurutma nem alma makineleri

Kurutma odası, kurutma kabini, kurutma fırınında, yüksek basınçlı, kurutma fanlı, kanallı, halı, kilim, çamaşır, gıda için boya beton, hücre radyalfanlı kurutma, nem alma makinesi geniş kapasite seçenekleri ile kurutmalarda kesin çözümler sunar.

Tüm Kurutma cihazları Maksimum %18 oranında bağıl neme kadar nem toplar, bu orandan sonra nemi daha aşağıya düşüremezler. Aks cooling istenir ise özel ve gelişmiş üretim teknolojileri ile bu oranı % 5 e kadar düşüren kurutucular da yapılmaktadır.

Çok daha hassas kurutma istendiğinde çözümün ortağı ve adresi konumundayız.

– MİCROPROSSESÖR ISI KONTROLÜ

Microprossesor ısı termostatları ile cihazlarımızı istenilen ortam sıcaklıklarında çalıştırılarak kurutma işlemi sağlanabilir. Bazı kurutma fırın, oda veya depolarında yüksek ısı istenmez, böyle durumlarda cihaz üzerinde elektronik kontrol ile istenen ısı ayarlanarak, daha düşük ısılarda nem toplanmış olur.

– MİCROPROSSESÖR NEM KONTROLÜ

Microprossesor nem kontrolü ile ortamın istenen nem oranında tutulmasını sağlar. Ayarlanan nem setlenir ve cihaz bu değere ulaşınca durur. Ayarlanan nem artınca tekrar devreye girer. Bu kontrol sistemi ile ısının çok sorun olmadığı nem oranın ön planda tutulduğu ortamlarda, istenen nem oranına göre cihaz kumanda edilir ve şartlandırılmış ortam yaratılır.

– MİCROPROSSESÖR ZAMAN KONTROLÜ

Cihazımız istenilen seçeneklerde çalıştırılabilir. Kurutma odalarında kuruması istenen ürünlerin ne kadar sürede kuruduğu tespit edilir ve bu süre Microprossesor kontrol kartına girilir. Böylece setlenen zaman kadar çalışır ve cihaz durur. Kurutma odasında kuruyan ürünler alınarak yeni ürünler yüklenir ve tekrar cihaz çalıştırılır. Zamana endeksli kurutma yapmış olur. Sürekli çalışan işletmelerde deneme – yanılma yöntemi veya ölçülendirme ile belirlenen kurutma zamanı cihaz üzerindeki elektronik zaman programlayıcısına saat ve dakika olarak girilir ve cihaz çalışamaya başlar. Ayarlanan saat sonunda cihaz kurutması durur. Cihaz tekrar kapatıp açıldığında ayarlanan saat kadar tekrar çalışıp durur. İstenirse opsiyonel olarak cihazın durma anında ikaz için alarm takılabilir.

– KAPASİTE KONTROLLÜDÜR.

Aks cooling kurutma nem alma makineleri,

Halı, kilim, çamaşır, bakliyat, kâğıt, kereste, kurutma odalarında, fırınlarında, test laboratuarlarında, test odalarında, kurutulması istenen mamüllerin, cihazın çıkarmış olduğu kurutma esnasındaki ısının mamüllere verebileceği sararma, yanma, erime sertleştirme, sorunlarına maruz kalmamak için, cihazın üzerinde konumlandırılmıştır. Microprossesöre setlenen ısının ortamdaki ısıyı dışarı atmadan, ortama dışarıdan nemli hava almadan cihazın kesintisiz çalışmasını engellemeden fazla ısı dışarı atılarak kapasite kontrol çalışması sağlanmıştır.

En ideal ve verimli nem toplama ısı aralığı 30 ile 40 derece aralığıdır.

Kapasite kontrolü yaz ve kış mevsimlerindeki ısı farklarını dengelemek için kurutma cihazına uygulanmış diğer bir özelliktir. Böylelikle her türlü hava koşullarında aynı verimi elde etmek için tasarlanmış ve uygulamaya konmuştur.

Cihazımızda bulunan diğer bir özellikte kapasite kontrol sistemidir. Kurutulması istenen bazı ürünler yüksek ısı yüzünden bozulmalara, yanmalara veya erimelere maruz kalmaktadır. Bunun üzerine geçmek için cihaz üzerinde Microprossesöre setlenerek istenilen ısı değerleri ile iç ortamda bulunan fazla ısı dış ortama atılır.

Kurutulan ortama dışarıdan alınan kesinlikle nemli hava karıştırılmaz.

– UV MAVİ IŞIK FİLTRE SİSTEMİ.

UV mavi ışık filtre sistemi ile ortamın steril edilmesi amaçlanmıştır. Kurutulan ortamda bulunan hava içerisinde, nemden dolayı bakteriler oluşur. Bu tip bakteri, polen, mayk ve diğer zararlı unsurlar yok edilerek hem kurutma odalarında oluşan kokuları önler hem de ortamdaki havayı steril etmiş olur. Ayrıca temiz ve hijyenik bir kurutma ile yüksek kaliteli hizmet sunar.

Aks cooling kurutma nem alma makinelerinde UV mavi ışık filtre sistemiyle donatılmıştır. Kurutulmak istenilen odalarda, fırınlarda, test odalarında, yıkanmış, sıkılmış, kurutulması amaçlanan kilim, halı ve çamaşırların ortama vermiş olduğu ortam havasında ki nemin içerinde bulunan bakterileri, nemden dolayı oluşan kokuları, zararlı unsurları yok etmiş olur.

– TOZ TUTUCU KARTUŞ FİLTRE.

Kurutulmak istenen ortamdaki kaba partiküller bu filtre ile toplanır. Oda içerisinde bulunan ürünlerden çıkabilecek toz, tüy, yün, hav ve her türlü kaba partiküller bu filtrelerde toplanır.

Aks COOLİNG kurutma nem alma makinelerinde Kartuş toz tutucu çıkarılıp temizlenebilen filtre takılmıştır. Nemi alıp kurutulmak istenen mamüllerin çamaşırların kilimlerin, halıların üzerinde kalan partikülleri, iplikleri, tüyleri, kılları, pamukları filtre ederek tekrar mamüllerin üzerinde yapışmasını önlemek üzere filtrede toplayıp havayı filtre eder.

– TURBO SİSTEMİ

Eğer kurutulacak ortamda ürünlerin daha hızlı sürede kurutulması isteniyorsa turbo devreye girer ve daha kısa sürede ortam ve ortamda bulunan ürünler ısınarak nem salmaya başlarlar. Böylelikle kısa sürede nem toplamaya başlanmış olur ve kurutma süresi kısaltılmış olur. Turbo sistemi daha çok kış aylarında yani soğuk havalarda kurutma zamanını kısaltmak için sisteme uyarlanmış ayrıca bir özelliktir.

Aks cooling nem alma kurutma makinelerinde halı, kilim, çamaşır inşat, depo bodrum katları, müzelerin neminin hızlı şekilde toplanması ve kurutulması için zaman ve elektrik tasarrufunu düşünerek ekstra turbo sistemi ile donatılmıştır.

Tüm kurutucularımız 380 – 430 V / 50 Hz. Enerji ile çalışır.

Maksimum çalışma ısısı 48 derece, minimum çalışma ısısı 2 derecedir.

KAPASİTE KONTROLLÜ MONOBLOK HALI KURUTMA
NEM ALMA MAKİNESİ TEKNİK TABLOSU

AKS 200 AKS 300 AKS 400 AKS 500
KURUTMA ODASI HACMİ m3 80 100 120 160
ENERJİ TÜKETİMİ KW 3,6 4,5 5,4 7,7
ÇEKTİĞİ AKIM A 7,8 9 10,3 14,8
MAX. NEM ALMA KAPASİTESİ lt/gün 640 720 800 1120
MAX. HAVA DEBİSİ m3/h 6250 6250 8600 9200
ÇALIŞMA SICAKLIK ARALIĞI  C + 5                    +45
ÇALIŞMA NEM ARALIĞI rh % 26             % 100
ÇALIŞMA VOLTAJI V 380/3/50 Hz

KAPASİTE KONTROLLÜ MONOBLOK KANALLI TİP HALI KURUTMA
NEM ALMA MAKİNESİ TEKNİK TABLOSU

AKS H200 AKS H300 AKS H400 AKS H500
KURUTMA ODASI HACMİ m3 80 100 120 160
ENERJİ TÜKETİMİ KW 3,8 4,6 5,6 8,1
ÇEKTİĞİ AKIM A 8 9,3 10,6 15,2
MAX. NEM ALMA KAPASİTESİ lt/gün 640 720 800 1120
MAX. HAVA DEBİSİ m3/h 8600 8600 10300 14400
ÇALIŞMA SICAKLIK ARALIĞI C + 5                    +45
NEM ARALIĞI rh % 26             % 100
ÇALIŞMA VOLTAJI V 380/3/50 Hz
  • Kurutma odaları tam izoleli (en az 4 mm yüksek yoğunluklu strafor köpükle yer tavan dahil olarak kaplanmalıdır) tavan yüksekliği 2.30 metre olarak hesaplanmıştir.
  • Kanallı tip (H modeller) kurutma makinaları, kurutma odası dışına montaj edilir.
  • Kurutma makinasına ve oda içerisine bağlanacak havalandırma kanallarının üretimi ve montajı tarafımıza ait değildir.
  • Tüm cihazlarımız trifaze enerji beslemesi ile çalışır.